Protézis
A fogak elvesztése az állcsontok morfológiájának megváltozásához vezet.
Teljes foghiány esetében már csak nyálkahártya megtámasztású protézis készíthető, mert az elhorgonyzásban és megtámasztásban nagy szerepet játszó „tényezők”, a fogak már nem állnak rendelkezésre a rögzítéshez.
Ez természetesen hatással van a fogművek stabilitására, funkcióképességére, ezáltal a beteg rágóképességére és életminőségére. Jól megtartott állcsontgerinc esetében még nagy esély van jó funkcionális stabilitású teljes protézis készítésére. Létezik részleges és teljes kivehető fogpótlás.
Teljes protézis akkor készül, ha a szájban már nincsenek saját fogak.
Ezzel visszaállítható a megfelelő rágó funkció és az esztétikai hatás.
Részleges protézis akkor készül, ha a páciensnek van saját foga, de nem megfelelő számú,
vagy elhelyezkedésű, így híd készítésére alkalmatlan. Hátsó nagyőrlők hiánya esetén,
a rágó funkció visszaállítása miatt kell részleges protézist készíteni.
Fogsorok fajtái, anyagai
Teljes protézist fogatlan szájba készítünk. A részleges protézis egy fémlemez,
és ezt fedi a műanyag réteg. A fogak mindkét esetben műanyagból vannak.
Részleges protézisnél többféle módon kapcsolódhat a kivehető elem a saját ép fogakhoz,
vagy koronákhoz, hidakhoz. Legegyszerűbb mód, ha fém kapoccsal kapcsolódik a fogakhoz.
Azonban ez esztétikailag nem nyújt kedvező hatást, mert a kapocs a fognyaknál látszik.
Esztétikailag a legjobb hatást, az ún. rejtett elhorgonyzással érhetjük el. Ilyenkor a hidat és a kivehető fogsort együtt kell elkészíteni. Ezt kombinált munkának hívják, mert van egy fix beragasztott és egy kivehető része. A híd végén van az egyik patent, a másik része a patentnek a fogsorban helyezkedik el.Helyére pattintva a fogsort, nem látszik az elhorgonyzás. Másik előnye ennek a megoldásnak, hogy stabilan ül a fogsor a szájban, pl. evésnél nem billeg.
Az elkészítés menete
Bármilyen fogsorról legyen is szó, az elkészítés menete hasonló. Első alkalommal mindkét állcsontról tájékozódólenyomatot veszünk, melynek alapján a következő alkalomra egy egyéni lenyomatkanalat készítünk. Ennek segítségével precízebb lenyomatot tudunk venni, és ez által a készített fogsor is stabilabb. Ebben az ülésben következik a harapási magasság beállítása. Ez azért fontos, mert viasszal kitöltjük a hiányzó fogak helyét megtámasztva az arcot és ajkat, eltüntetve a beesett arc ráncait. A következő munkafázisban a viaszba helyezett fogakat próbáljuk. Ilyenkor még tudunk módosítani a fogak nagyságán, állásán, formáján, a páciens igénye szerint. Ha módosítani kellett a viaszba állított fogakat, akkor újra lepróbáljuk. Végül, ha minden fog esztétikailag olyan, amilyet szeretnénk, akkor elkészítjük a végleges fogsort. A teljes folyamat hossza a lenyomatvételtől számítva egy hét, kombinált munka esetén két hét.
Fogsorkészítés utáni szövődmények
Amint egy új cipőt is, úgy az új fogsort is szokni kell. Az érzékeny ínyrészeket feltörheti a fogsor. Ezt korrigáljuk. Korrekció előtt fél napig legyen a fogsor a szájban, mert csak így lehet látni a problémás helyeket. Az arc izmainak is szokni kell az új fogsort, beszédnél, rágáskor furcsa, szokatlan érzés lehet az első időkben. Evésnél, ha hamarabb összeér valamelyik fogpár, korrigálni lehet rajta. A nem megfelelően tisztított fogsor alatt a baktériumok és a gombák elszaporodhatnak, ami különböző gyulladásos folyamatokat válthat ki. Ezért az étkezések után a fogsor megtisztítása, este pedig fogsortisztító tabletták használata javasolt. A fogsor viselése az íny és a csont folyamatos sorvadásához vezet, így a szájban bekövetkezett változások miatt minimum hatévenként új fogsort célszerű készíteni.
